Fall Classic 2015 Show Results
Class 1 Open Pleasure Driving
1st -- #128 Alissa Thomas driving The Grand Lad
Class 2 Academy Showmanship WTC (13 & up)
1st -- #134 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd -- #133 Kacey Martin on Delay of Game
3rd -- #135 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th -- #136 Mariah Belt on Arrowhead’s Look at Me
5th -- #132 Abby VanderHyde on Yea Me!
Class 3 Costume Class
Tied for 1st
#165 Kiaren Gilbert and Southern Bell
#168 Bailee Gilbert and Black Tie Affair
#197 Emily Adams and Spot
Class 4 Academy Equitation WTC (13 & up)
1st -- #134 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd -- #132 Abby VanderHyde on Yea Me!
3rd -- #135 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th -- #136 Mariah Belt on Arrowhead’s Look at Me
5th -- #133 Kacey Martin on Delay of Game
Class 5 Open Hunter Pleasure WTC
1st -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #171 Melissa Victorelli on Lulu
4th -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
5th -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
6th -- #149 Rachel Murphy on Should Astor Two
Class 6 Open Western Pleasure WJL
1st -- #151 Chris Sears on San Brandy Fire
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #150 Rachel Murphy on Should Astor Two
Class 7 Open English Pleasure WTC
1st -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
3rd -- #199 Hannah Dollarhite on Secret Sundance
Class 8 Academy Showmanship WTC (12 & under)
1st -- #137 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 9 Halter Horses – Open
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #161 Haylee Barber
3rd -- #162 Charlotte Hodnett
Class 10 Academy Equitation WTC (12 & under)
1st -- #137 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 11 Halter, Miniature Horses
No entries
Class 12 Open Hunter Pleasure WT
1st -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
2nd -- #161 Haylee Barber
3rd -- #162 Charlotte Hodnett
4th -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
5th -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
6th -- #154 Lauren Oberman on Ace
#155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
Class 13 Open Western Pleasure WJ
1st -- #152 Maddy Mayuy on Teddy
2nd -- #153 Brock Nelson on Ace
3rd -- #158 Bree Thompson on Bailey
Class 14 Open English Pleasure WT
1st -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
2nd -- #198 Carol Adams on Coles Astrid
Class 15 Open Country Pleasure W/Pleasure Gait
1st -- #159 Terri Smith on Princess Power
2nd -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
3rd -- #163 Jess Newcomer on Moonshine Mist
Class 16 Academy Showmanship WT (11 & up)
1st -- #138 Tyler Thomas on Nightly Discovery
Class 17 Youth Hunter Pleasure WT
1st -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
2nd -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
3rd -- #155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
4th -- #162 Charlotte Hodnett on Candy Cane
5th -- #154 Lauren Oberman on Ace
Class 18 Academy Equitation WT (11 & under)
1st -- #138 Tyler Thomas on Nightly Discovery
Class 19 Youth Western Pleasure WJ
1st -- #152 Maddy Mayuy on Teddy
2nd -- #153 Brock Nelson on Ace
3rd -- #158 Bree Thompson on Bailey
Class 20 Academy Showmanship WT (10 & under)
1st -- #140 Bailey Barber on Heavenly Whisper
2nd -- #141 Alanee Gregory on The Grand Star
3rd -- #139 Amanda Wyatt on Nightly Discovery
4th -- #142 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
Class 21 Youth English Pleasure WT
1st -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
Class 22 Academy Equitation WT (10 & under)
1st -- #140 Bailey Barber on Heavenly Whisper
2nd -- #141 Alanee Gregory on The Grand Star
3rd -- #142 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
4th -- #139 Amanda Wyatt on Nightly Discovery
Class 23 Youth Country Pleasure W/Pl. Gait
1st -- #155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
2nd -- #154 Lauren Oberman on Ace
Class 24 Lead Line (Walk Only)
Tied for 1st
#197 Emily Adams on Spot
#181 Jonathan Fernandez on Red Bullet’s Tuff Persuasion
#170 Alli Barber on Bella
#173 Shyla Wyatt on Amber
#174 Ridge Wyatt on Simpatica
Class 25 Academy on a Lead WT
No entries
Class 26 Trail Class (w/obstacles)
1st -- #172 Becky Yarbrough on Leo
2nd -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
3rd -- #164 Kaitlyn Collie on Baby
4th -- #167 Martina Stevens on Amber
Class 27 Stick Horse Race (10 & under)
Tied for 1st
#197 Emily Adams
#142 Sarah Scearce
#176 Alli Barber
Class 28 Saddleseat Equitation (w/workout)
1st – #143 Alex Sandifer on Licorice Rose
Class 29 Paso Fino Open
1st -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
2nd --#166 David Tuggle on Amber
Class 30 ASB Country Pleasure
1st -- #143 Alex Sandifer on Pop Princess
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
3rd -- #144 Kate Stowe on Wing’s Main Attraction
4th -- #145 Isabella Hubbard on South Beach Stormy
5th -- #199 Hannah Dollarhite on Secret Sundance
Class 31 Hunter Equitation WTC
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
3rd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
4th -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
5th -- #171 Melissa VIctorelli on Lulu
Class 32 Open Trail Pleasure
1st -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
2nd -- #159 Terri Smith on Princess Power
Class 33 ASB Three Gaited Pleasure
1st -- #128 Alissa Thomas on The Grand Lad
2nd -- #146 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
Class 34 Paso Fino Championship
1st -- #166 David Tuggle on Amber
2nd -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
Class 35 Country Pleasure ( Walk w/trot or jog or pleasure gait—English or Western)
1st -- #159 Terri Smith on Princess Power
2nd -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
Class 36 ASB Park Pleasure
1st -- #144 Kate Stowe on Heir’s Girl’s Pearls
2nd -- #143 Alex Sandifer on Retrospect in New York
Class 37 Hunter Equitation WT
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
3rd -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
4th -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
Class 38 Saddle Seat Equitation WT (10 & under)
1st -- #147 Rebecca Shields on Wing’s Main Attraction
Class 39 Open Western Pleasure WJ
1st -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
Class 40 ASB Park
1st -- #145 Isabella Hubbard on Midd’s Pearl Buck
2nd -- #200 Joe Cole on Pros and Cons
Class 41 Open Pleasure Driving Championship
No entries
Class 42 Open Western Pleasure Championship
1st -- #151 Chris Sears on San Brandy Fire
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #150 Rachel Murphy on Shoulda Astor Two
Class 43 ASB Three Gaited
1st -- #143 Alex Sandifer on Madeira’s Maverick
Class 44 Open English Pleasure Championship WTC
1st -- #146 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
Class 45 Country Pleasure Championship (Walk w/trot or jog or pleasure gait—Eng/West)
1st --#180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
2nd -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
Class 46 Saddle Seat WT
1st -- #148 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
2nd -- #147 Rebecca Shields on South Beach Stormy
Class 47 Youth Hunter Pleasure WT
1st – #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
2nd – #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
Class 48 Youth English Pleasure WT
Class 49 Hunter Pleasure Championship WTC
1st -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
4th -- #171 Melissa Victorelli on Lulu
5th -- #149 Rachel Murphy on Shouda Astor Two
Class 50 ASB Five Gaited
1st -- #143 Alex Sandifer on Imperial Asset
Class 1 Open Pleasure Driving
1st -- #128 Alissa Thomas driving The Grand Lad
Class 2 Academy Showmanship WTC (13 & up)
1st -- #134 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd -- #133 Kacey Martin on Delay of Game
3rd -- #135 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th -- #136 Mariah Belt on Arrowhead’s Look at Me
5th -- #132 Abby VanderHyde on Yea Me!
Class 3 Costume Class
Tied for 1st
#165 Kiaren Gilbert and Southern Bell
#168 Bailee Gilbert and Black Tie Affair
#197 Emily Adams and Spot
Class 4 Academy Equitation WTC (13 & up)
1st -- #134 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd -- #132 Abby VanderHyde on Yea Me!
3rd -- #135 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th -- #136 Mariah Belt on Arrowhead’s Look at Me
5th -- #133 Kacey Martin on Delay of Game
Class 5 Open Hunter Pleasure WTC
1st -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #171 Melissa Victorelli on Lulu
4th -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
5th -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
6th -- #149 Rachel Murphy on Should Astor Two
Class 6 Open Western Pleasure WJL
1st -- #151 Chris Sears on San Brandy Fire
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #150 Rachel Murphy on Should Astor Two
Class 7 Open English Pleasure WTC
1st -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
3rd -- #199 Hannah Dollarhite on Secret Sundance
Class 8 Academy Showmanship WTC (12 & under)
1st -- #137 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 9 Halter Horses – Open
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #161 Haylee Barber
3rd -- #162 Charlotte Hodnett
Class 10 Academy Equitation WTC (12 & under)
1st -- #137 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 11 Halter, Miniature Horses
No entries
Class 12 Open Hunter Pleasure WT
1st -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
2nd -- #161 Haylee Barber
3rd -- #162 Charlotte Hodnett
4th -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
5th -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
6th -- #154 Lauren Oberman on Ace
#155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
Class 13 Open Western Pleasure WJ
1st -- #152 Maddy Mayuy on Teddy
2nd -- #153 Brock Nelson on Ace
3rd -- #158 Bree Thompson on Bailey
Class 14 Open English Pleasure WT
1st -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
2nd -- #198 Carol Adams on Coles Astrid
Class 15 Open Country Pleasure W/Pleasure Gait
1st -- #159 Terri Smith on Princess Power
2nd -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
3rd -- #163 Jess Newcomer on Moonshine Mist
Class 16 Academy Showmanship WT (11 & up)
1st -- #138 Tyler Thomas on Nightly Discovery
Class 17 Youth Hunter Pleasure WT
1st -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
2nd -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
3rd -- #155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
4th -- #162 Charlotte Hodnett on Candy Cane
5th -- #154 Lauren Oberman on Ace
Class 18 Academy Equitation WT (11 & under)
1st -- #138 Tyler Thomas on Nightly Discovery
Class 19 Youth Western Pleasure WJ
1st -- #152 Maddy Mayuy on Teddy
2nd -- #153 Brock Nelson on Ace
3rd -- #158 Bree Thompson on Bailey
Class 20 Academy Showmanship WT (10 & under)
1st -- #140 Bailey Barber on Heavenly Whisper
2nd -- #141 Alanee Gregory on The Grand Star
3rd -- #139 Amanda Wyatt on Nightly Discovery
4th -- #142 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
Class 21 Youth English Pleasure WT
1st -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
Class 22 Academy Equitation WT (10 & under)
1st -- #140 Bailey Barber on Heavenly Whisper
2nd -- #141 Alanee Gregory on The Grand Star
3rd -- #142 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
4th -- #139 Amanda Wyatt on Nightly Discovery
Class 23 Youth Country Pleasure W/Pl. Gait
1st -- #155 Morgan Tate on QZ Bonanza Classic
2nd -- #154 Lauren Oberman on Ace
Class 24 Lead Line (Walk Only)
Tied for 1st
#197 Emily Adams on Spot
#181 Jonathan Fernandez on Red Bullet’s Tuff Persuasion
#170 Alli Barber on Bella
#173 Shyla Wyatt on Amber
#174 Ridge Wyatt on Simpatica
Class 25 Academy on a Lead WT
No entries
Class 26 Trail Class (w/obstacles)
1st -- #172 Becky Yarbrough on Leo
2nd -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
3rd -- #164 Kaitlyn Collie on Baby
4th -- #167 Martina Stevens on Amber
Class 27 Stick Horse Race (10 & under)
Tied for 1st
#197 Emily Adams
#142 Sarah Scearce
#176 Alli Barber
Class 28 Saddleseat Equitation (w/workout)
1st – #143 Alex Sandifer on Licorice Rose
Class 29 Paso Fino Open
1st -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
2nd --#166 David Tuggle on Amber
Class 30 ASB Country Pleasure
1st -- #143 Alex Sandifer on Pop Princess
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
3rd -- #144 Kate Stowe on Wing’s Main Attraction
4th -- #145 Isabella Hubbard on South Beach Stormy
5th -- #199 Hannah Dollarhite on Secret Sundance
Class 31 Hunter Equitation WTC
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
3rd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
4th -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
5th -- #171 Melissa VIctorelli on Lulu
Class 32 Open Trail Pleasure
1st -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
2nd -- #159 Terri Smith on Princess Power
Class 33 ASB Three Gaited Pleasure
1st -- #128 Alissa Thomas on The Grand Lad
2nd -- #146 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
Class 34 Paso Fino Championship
1st -- #166 David Tuggle on Amber
2nd -- #169 Amanda Wrenn on Simpatica
Class 35 Country Pleasure ( Walk w/trot or jog or pleasure gait—English or Western)
1st -- #159 Terri Smith on Princess Power
2nd -- #180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
Class 36 ASB Park Pleasure
1st -- #144 Kate Stowe on Heir’s Girl’s Pearls
2nd -- #143 Alex Sandifer on Retrospect in New York
Class 37 Hunter Equitation WT
1st -- #160 Sarah Robertson on Barney Fife
2nd -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
3rd -- #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
4th -- #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
Class 38 Saddle Seat Equitation WT (10 & under)
1st -- #147 Rebecca Shields on Wing’s Main Attraction
Class 39 Open Western Pleasure WJ
1st -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
Class 40 ASB Park
1st -- #145 Isabella Hubbard on Midd’s Pearl Buck
2nd -- #200 Joe Cole on Pros and Cons
Class 41 Open Pleasure Driving Championship
No entries
Class 42 Open Western Pleasure Championship
1st -- #151 Chris Sears on San Brandy Fire
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #150 Rachel Murphy on Shoulda Astor Two
Class 43 ASB Three Gaited
1st -- #143 Alex Sandifer on Madeira’s Maverick
Class 44 Open English Pleasure Championship WTC
1st -- #146 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd -- #157 Sam Mussen on Gadoe
Class 45 Country Pleasure Championship (Walk w/trot or jog or pleasure gait—Eng/West)
1st --#180 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tuff Persuasion
2nd -- #155 Emily Harland on QZ Bonanza Classic
Class 46 Saddle Seat WT
1st -- #148 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
2nd -- #147 Rebecca Shields on South Beach Stormy
Class 47 Youth Hunter Pleasure WT
1st – #168 Bailee Gilbert on Black Tie Affair
2nd – #165 Kiaren Gilbert on Southern Bell
Class 48 Youth English Pleasure WT
Class 49 Hunter Pleasure Championship WTC
1st -- #161 Haylee Barber on Candy Cane
2nd -- #167 Martina Stevens on Cowboy Cassanova
3rd -- #156 Amber Dean on They All Adore Me
4th -- #171 Melissa Victorelli on Lulu
5th -- #149 Rachel Murphy on Shouda Astor Two
Class 50 ASB Five Gaited
1st -- #143 Alex Sandifer on Imperial Asset